Gerlach

Gerlach najwyższy szczyt Tatr (2655m n.p.m.) i całych Karpat, położony na Słowacji, w bocznej grani Tatr Wysokich. Masyw Gerlacha składa się z kilku wierzchołków. Grań rozpoczyna się od strony północno-zachodniej wierzchołkiem zwornikowym z granią główną – Zadnim Gerlachem (Zadný Gerlach, 2616 m), którego zbocza obniżają się do Przełęczy Tetmajera (Gerlachovské sedlo), za którą wznosi się główny wierzchołek (2655 m). Dalej w grani znajdują się kolejno Wyżnie Gerlachowskie Wrótka, wierzchołek Pośredniego Gerlacha, Pośrednie Gerlachowskie Wrótka, Gerlachowska Czuba i Niżnie Gerlachowskie Wrótka. Grzbiet kończy się południowo-wschodnim szczytem Małego Gerlacha(Kotlový štít, 2601 m). Z wierzchołka Małego Gerlacha odchodzą dwa boczne ramiona obejmujące Gerlachowski Kocioł (Gerlachovský kotol).

Pierwsi zdobywcy:
Pierwsze wejścia turystyczne nie są dokładnie odnotowane.
Na szczycie byli 11 sierpnia 1855 r. dwaj polscy botanicy Zygmunt Bośniacki i ks. Wojciech Grzegorzek, zapewne z przewodnikami. Najprawdopodobniej już w 1834 r. na szczycie stanęli – podczas polowania na kozice Johann Still, Martin Spitzkopf-Urban, Gelhof i jeszcze dwie nieznane osoby.Pierwszy turysta na Gerlach został wprowadzony w końcu lat 60. XIX wieku przez Johana Stilla.
Pierwszymi Polakami na szczycie byli ksiądz Józef Stolarczyk z przewodnikami Wojciechem Gąsienicą Kościelnym, Wojciechem Giewontem, Wojciechem Rojem i Szymonem Tatarem 22 września 1874 r.

Podstawowe informacje:

  • Cała wycieczka trwa około 12-godzin.
  • Trudności na szlaku na Gerlach są porównywalne z Orlą Percią w Tatrach polskich.
  • Wyjazd z Zakopanego około godziny 4-tej rano, powrót do Zakopanego około godziny 16-tej.
  • Dojazd do Tatrzańskiej Polanki zajmuje 1,5 godziny następnie transportem słowackim wyjazd do schroniska Śląski Dom (Możemy umówić się w Tatrzańskiej Polance lub w schronisku Śląski Dom).
  • Ze schroniska (1667m n.p.m.) rozpoczynamy wyjście na Gerlach przez tzw. Wielicką Próbę (1980m n.p.m.) wejście na szczyt Gerlacha zajmuje 4 godziny.
  • Zejście przez Batyżowiecką Próbę do tzw. Magistrali, a następnie do schroniska Śląski Dom zajmuje około 4 godzin.
  • Zjazd ze schroniska do Tatrzańskiej Polanki.
  • Powrót do Zakopanego.

Zapewniam bezpłatnie cały potrzebny sprzęt: liny, uprząż, kask, raki, czekan… itp.

Przewodnik wysokogórski IVBV może prowadzić na Gerlach max 3 osoby, są to wymogi stowarzyszenia dotyczące bezpieczeństwa klientów.

Dodatkowo sugeruję ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków rozszerzone o koszty akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca, ponieważ ratownictwo górskie na Słowacji jest płatne (koszt 12-15 zł od osoby/jeden dzień).