Grossglockner

Grossglockner (Wielki Dzwon, wys.3798m n.p.m.) szczyt położony w Wysokich Taurach. Wznosi się ponad Lodowiec Pasterze. Na charakterystyczny kształt szczytu (przypomina on piramidę) składają się dwa wierzchołki – Grossglockner oraz Kleinglockner. Rozdziela je mała, wąska przełęcz nazywana Glocknerscharte.

Na szczycie znajduje się krzyż o masie 350 kg, zwany cesarskim (Kaiserkreuz). Ustawiony został w 25 rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (Sissi). Krzyż wniesiony został na szczyt w częściach i tam zmontowany. Góra nie jest wymagająca technicznie, ale na drodze są odcinki wymagające obycia ze skałą i umiejętności chodzenia w rakach.

Pierwsi zdobywcy:
Wierzchołek główny został zdobyty 28 lipca 1800 roku przez Matthiasa Hautzendorfera i Valentina Staniga oraz czterech miejscowych przewodników.
Pierwsze polskie wejście na szczyt: Ludwik Chałubiński z przewodnikami w 1884 lub 1885 roku.

Podstawowe informacje:
Cała wyprawa trwa 4 dni.

Dzień pierwszy:
Wyjazd z Polski do miejscowości Kals, następnie płatną drogą na parking przy LucknerHaus dojście do schroniska Stüdlhütte (wys. 2801m n.p.m) zajmuje nam około 3 godzin. Nocleg w schronisku.

Dzień drugi:
Wyjście ze schroniska o świcie w kierunku szczytu Grossglockner, dochodzimy do schroniska imienia Erherzug Johanna na wysokości 3451 metrów, ostatni odcinek drogi ubezpieczony jest metalowymi linami i prętami.
Krótki odpoczynek przy schronisku, stąd wyruszamy na szczyt, najpierw śnieżnym zboczem, a później skalną granią, miejscami stromo, eksponowanym ale ubezpieczonym terenem.
Następnie wychodzimy na wierzchołek Grossglockner po stromych płytach kopuły szczytowej.
Powrót do schroniska tą samą drogą, następnie na parking przy LucknerHaus.
Wyjście na szczyt zajmuje nam 4 godziny, a droga powrotna na parking zajmie nam 6 godzin.

Dzień trzeci:
Dzień rezerwowy lub powrót do kraju.

Zapewniam bezpłatnie cały potrzebny sprzęt: liny, uprząż, kask, raki, czekan… itp.

Przewodnik wysokogórski IVBV może prowadzić max 2 osoby są to wymogi stowarzyszenia dotyczące bezpieczeństwa klientów.