Lodowy Szczyt

Lodowy Szczyt – trzeci pod względem wysokości szczyt w Tatrach (wys.2628 m n.p.m) i najwyższy w grani głównej.

Lodowy Szczyt jest silnie rozczłonkowany i opada graniami do Doliny Jaworowej rozdzielając wiszące dolinki: Dolinę Zadnią Jaworową , Dolinę Suchą Jaworową i Dolinę Śnieżną. Południowo-wschodnie ściany masywu górują nad Doliną Małej Zimnej Wody. Masyw oddzielony jest od Małego Lodowego Szczytu Lodową Przełęczą, a od szczytu Baranie Rogi – Śnieżną Przełęczą o wysokości 2341 m n.p.m. Nazwa szczytu najprawdopodobniej związana jest z polami długo utrzymującego się lodu i śniegu.

Pierwsi zdobywcy:

Pierwsze znane wejście na szczyt John Ball z towarzyszami, 31 sierpnia 1843 roku. Pierwsze zimowe wejście Theodor Wundt i przewodnik Jokob Horway 28 grudnia 1891 roku. Pierwsze polskie wejście ks. Józef Stolarczyk z przewodnikami 17 września 1867 r.

Podstawowe informacje:

  • Cała wycieczka trwa około 13 godzin.
  • Trudności wejścia na Lodowy Szczyt to duża ekspozycja, tura całodniowa wymagająca dobrej kondycji.
  • Wyjazd z Zakopanego o godzinie 5-tej rano, powrót o godzinie 18-tej, z Zakopanego wyruszamy w kierunku Starego Smokowca, następnie wychodzimy na Hrebieniok i idziemy Doliną Małej Zimnej Wody do Chaty Teryego następnie Doliną Pięciu Stawów Spiskich w kierunku Śnieżnego Szczytu i przez Lodowy Zwornik i słynnego konia granią na szczyt Lodowego.
  • Schodzimy tą samą drogą.
  • Powrót do Zakopanego.

Zapewniam bezpłatnie cały potrzebny sprzęt: liny, uprząż, kask, raki, czekan…itp.

Jako Przewodnik wysokogórski IVBV i przewodnik Tatrzański mogę prowadzić max 3 osoby, są to wymogi stowarzyszenia przewodników wysokogórskich dotyczące bezpieczeństwa klientów.

Dodatkowo sugeruję ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków rozszerzone o koszty akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca, ponieważ ratownictwo górskie na Słowacji jest płatne.(koszt 12-15 zł od osoby/jeden dzień)

Sprzęt: plecak 30 litrów, buty trekkingowe, bielizna antypotna, bluza polarowa, kurtka i spodnie z membrany (gore-tex, inne), rękawiczki (najlepiej skórzane) okulary słoneczne, krem UV 25- 50, kijki składane - teleskopowe (dla wygody)

Rzeczy inne, równie ważne:

dokumenty (paszport, dowód osobisty), pieniądze(euro), aparat fotograficzny :)