Matterhorn

Matterhorn (Góra Jeleni, wys. 4478 m n.p.m) szczyt położony w Alpach Penińskich.

Matterhorn jest szczytem granicznym między Szwajcarią, a Włochami, z wierzchołka Matterhornu opadają cztery granie: Hörnli, Lion, Zmütt i Furgen. Najłatwiejsza droga na wierzchołek ma trudności wspinaczkowe na poziomie III z miejscami o trudnościach IV i prowadzi terenem bardzo eksponowanym. Szczyt Matterhornu nie jest łatwą górą.

Pierwsi zdobywcy:
Pierwszy raz Matterhorn został zdobyty w dniu 14 lipca 1865 roku na wierzchołek wszedł 7-osobowy zespół Edwarda Whympera, który po kilku nieudanych próbach, osiągnął szczyt wspinając się granią Hörnli. Niestety w zejściu cztery osoby zginęły spadając w przepaść. Trzy dni później, 17 lipca 1865 roku po przebyciu grani włoskiej na szczycie stanął zespół Antoine Carrela.
W 1875 roku po raz pierwszy zdobyto szczyt zimą.
Pierwszego polskiego wejścia dokonał w 1894 roku Marian Smoluchowski z towarzyszami.
W 1978 roku kobiecy zespół przeszedł północną ścianę Matterhornu zimą. Dokonały tego Polki: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Irena Kęsa, Wanda Rutkiewicz.

Podstawowe informacje:
Cała wyprawa trwa 4 dni.

Dzień pierwszy:
Wyjazd z Polski do miejscowości Zermatt, nocleg.

Dzień drugi:
Dojście (około 2 godzin) do schroniska Hörnli (3260 m n.p.m.) po drodze do schroniska mijamy jezioro Schwarzsee i hotel o tej samej nazwie „Schwarzsee” na wysokości 2584 m n.p.m. Następnie dochodzimy do schroniska na nocleg Schronisko wybudowano w 1880 roku i przebudowano w 1965. Roztacza się stąd piękny widok na inny alpejski szczyt - Monte Rosa oraz grań Hörnli prowadzącą na Matterhorn.

Dzień trzeci:
O godzinie 4 rano wyjście w stronę szczytu Matterhorn. Droga na szczyt dzieli się na dwa odcinki: ze schroniska Hörnli do schronu Solvay (4003 m n.p.m.) i ze schronu na szczyt (4478 m n.p.m.). Droga na szczyt zajmie nam 6 godzin. Powrót do Zermatt (6 godzin)

Dzień czwarty:
Dzień rezerwowy lub powrót do kraju.

Zapewniam bezpłatnie cały potrzebny sprzęt: liny, uprząż, kask, raki, czekan… itp.

Przewodnik wysokogórski IVBV na Matterhorn może prowadzić max 1 osobę, są to wymogi stowarzyszenia dotyczące bezpieczeństwa klientów.

UWAGA:
Ze względu na trudności jakie spotkamy na Matterhornie (duża ekspozycja, spadające kamienie, wysokość, tłok na szlaku prowadzącym na szczyt), wejście na Matterhorn kierowane jest do wprawnych i doświadczonych turystów.

Przed wyprawą konieczna jest wcześniejsza aklimatyzacja!