Mont Blanc

Mont Blanc (Biała Góra, 4810 m n.p.m.) najwyższy szczyt Alp i Europy, leży w paśmie Alp Graickich. Granica Francji i Włoch przebiega przez pobliski, boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayer ( 4748 m n.p.m.), główny wierzchołek znajduje się na terytorium Francji. Jeden z najładniejszych rejonów wspinaczkowych i turystycznych Alp. Miasto Chamonix jest uważane za stolicę alpinizmu.

Droga klasyczna prowadzi przez schroniska Tete Rousse (3167 m n.p.m.) i Gouter (3835 m n.p.m.). Podejście do Refuge du Gouter przez Grand Couloir (zwany także Żlebem Śmierci) jest zagrożone spadającymi kamieniami i blokami skalnymi, a górny, śnieżny odcinek grani jest eksponowany.

Pierwsi zdobywcy:
Mont Blanc został zdobyty po raz pierwszy 8 sierpnia 1786 r. o godzinie 18.23 przez miejscowego poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacques'a Balmata i doktora Michela Paccarda.
Pierwszego polskiego wejścia na Mont Blanc (a dwunastego w ogóle) dokonał Antoni Malczewski z jedenastoma przewodnikami 4 sierpnia 1818.

Podstawowe informacje:
Cała wyprawa trwa 7 dni.

Dzień pierwszy:
Wyjazd z Polski do miejscowości Pont(Włochy), dojście (około2,5 godziny) do schroniska Vittorio Emanuelle II na wysokości 2775 m n.p.m.

Dzień drugi:
Wejście (6 godzin)aklimatyzacyjne na wierzchołek Gran Paradiso (Wielki Raj) 4061 m n.p.m. Zejście do Pont i przejazd na nocleg do Chamonix(Francja)

Dzień trzeci:
Wycieczka aklimatyzacyjna m.in. (do wyboru) wyjazd kolejką na Grandes Montets wejście na Petit Vert lub wyjazd kolejka na Aiguille du Midi i szkolenie lodowcowe.

Dzień czwarty:
Z wioski Les Houches (2 km od Chamonix) kolejką gondolową docieramy do Bellevue, przystanku kolejki zębatej Tramway du Mont Blanc. Docieramy końcowej stacji Nid d'Aigle (Orle Gniazdo) na wysokości 2372 m n.p.m. Dojście (6 godzin) do schroniska Gouter na wysokości 3.835m. n.p.m. Kolacja i nocleg w schronisku.

Dzień piąty:
O godzinie 3 w nocy wyruszamy na szczyt Mont Blanc (4810 m n.p.m.) po 5 godzinach osiągamy szczyt. Tą samą drogą wracamy do Chamonix.

Dzień szósty:
Dzień rezerwowy lub powrót do kraju.

Zapewniam bezpłatnie cały potrzebny sprzęt: liny, uprząż, kask, raki, czekan… itp.

Przewodnik wysokogórski IVBV może prowadzić max 2 osoby, są to wymogi stowarzyszenia dotyczące bezpieczeństwa klientów.