Wysoka

Wysoka - piąty pod względem wysokości szczyt w Tatrach (wys. 2565 m n.p.m) – jest dwuwierzchołkowym szczytem położony w głównym grzbiecie Tatr, po stronie słowackiej. Wierzchołki mają prawie równą wysokość, a rozdziela je położona około 22 m niżej Przełączka w Wysokiej. Masyw Wysokiej położony jest pomiędzy Rysami (rozdziela je przełęcz Waga) a Gankiem– rozdziela je Rumanowa Przełęcz.

Pierwsi zdobywcy:

Pierwsze odnotowane wejścia Mór Déchy, Ján Ruman Driečny (młodszy) i Martin Spitzkopf, 3 września 1874 roku.

Pierwsze zimowe wejście Harry Berceli, Károly Jordán, Johann Franz (senior) i Paul Spitzkopf, 11 kwietnia 1903 r.

Pierwsze polskie wejście: Adam Asnyk, Jan Gwalbert Pawlikowski, Mieczysław Gwalbert Pawlikowski, Józef Fronek, Jakub Giewont, Józef Sieczka, Maciej Sieczka, 27 lipca 1876 r.

Do historii przeszło również przejście północnych urwisk przez Aleksandra Znamięckiego i Romana Kordysa, 28 sierpnia 1908 r. Otworzyło ono w taternictwie nową epokę zdobywania wielkich i trudnych technicznie ścian.

Podstawowe informacje:

  • Cała wycieczka trwa około 12 godzin. Wyjazd z Zakopanego o godzinie 5-tej rano, powrót o godzinie 17-tej.
  • Trudności wejścia: wymagane jest obycie z dużą ekspozycją i dobre przygotowanie kondycyjne, na trasie występują znaczne trudności techniczne.
  • Z Zakopanego jedziemy do Popradzkiego Stawu wychodzimy turystycznym szlakiem na Przełęcz Waga następnie trawersem pod Ciężkim Szczytem na Przełęcz pod Kogutkiem i przez Ławicę na wierzchołek Wysokiej ze szczytu podziwiamy najpiękniejszą panoramę Tatr.
  • Zejście południowym żlebem i Dolinę Złomisk do Popradzkiego Stawu.
  • Powrót do Zakopanego.

Zapewniam bezpłatnie cały potrzebny sprzęt: liny, uprząż, kask, raki, czekan…itp.

Dodatkowo sugeruję ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków rozszerzone o koszty akcji ratunkowej z użyciem śmigłowca, ponieważ ratownictwo górskie na Słowacji jest płatne (koszt ubezpieczenia 12-15 zł od osoby/jeden dzień).