Alpy

Karty podstawowe

Mont Blanc

Mont Blanc (Biała Góra, 4810 m n.p.m.) najwyższy szczyt Alp i Europy, leży w paśmie Alp Graickich. Granica Francji i Włoch przebiega przez pobliski, boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayer ( 4748 m n.p.m.), główny wierzchołek znajduje się na terytorium Francji. Jeden z najładniejszych rejonów wspinaczkowych i turystycznych Alp. Miasto Chamonix jest uważane za stolicę alpinizmu.

Droga klasyczna prowadzi przez schroniska Tete Rousse (3167 m n.p.m.) i Gouter (3835 m n.p.m.). Podejście do Refuge du Gouter przez Grand Couloir (zwany także Żlebem Śmierci) jest zagrożone spadającymi kamieniami i blokami skalnymi, a górny, śnieżny odcinek grani jest eksponowany.

Matterhorn

Matterhorn (Góra Jeleni, wys. 4478 m n.p.m) szczyt położony w Alpach Penińskich.

Matterhorn jest szczytem granicznym między Szwajcarią, a Włochami, z wierzchołka Matterhornu opadają cztery granie: Hörnli, Lion, Zmütt i Furgen. Najłatwiejsza droga na wierzchołek ma trudności wspinaczkowe na poziomie III z miejscami o trudnościach IV i prowadzi terenem bardzo eksponowanym. Szczyt Matterhornu nie jest łatwą górą.

Grossglockner

Grossglockner (Wielki Dzwon, wys.3798m n.p.m.) szczyt położony w Wysokich Taurach. Wznosi się ponad Lodowiec Pasterze. Na charakterystyczny kształt szczytu (przypomina on piramidę) składają się dwa wierzchołki – Grossglockner oraz Kleinglockner. Rozdziela je mała, wąska przełęcz nazywana Glocknerscharte.

Na szczycie znajduje się krzyż o masie 350 kg, zwany cesarskim (Kaiserkreuz). Ustawiony został w 25 rocznicę ślubu Franciszka Józefa I z Elżbietą Wittelsbach (Sissi). Krzyż wniesiony został na szczyt w częściach i tam zmontowany. Góra nie jest wymagająca technicznie, ale na drodze są odcinki wymagające obycia ze skałą i umiejętności chodzenia w rakach.