Orla Perć

Przewodnik Tatrzański, Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV serdecznie zaprasza, na wycieczkę najtrudniejszym i najbardziej niebezpiecznym szlakiem w Tatrach Wysokich – Orla Perć !

Orla Perć - Najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach Wysokich, poprowadzony stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Jest to najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, prowadzący większością długiej wschodniej grani Świnicy. Odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jest od 1932 roku zamknięty i nie przewiduje się jego otwarcia.

Historia budowy Orlej Perci:
Pomysłodawcą budowy Orlej Perci był Franciszek Henryk Nowicki, który zaproponował w 1901 r. wytyczenie drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza przez Wołoszyn, Krzyżne, Granaty, Kozi Wierch i dalej do Zawratu. Tutaj szlak miał łączyć się z istniejącym już szlakiem na Świnicę, a dalej biegnąć przez Kasprowy Wierch i Czerwone Wierchy aż do Doliny Kościeliskiej.

Szlak został wytrasowany w latach 1903–1906 nakładami Towarzystwa Tatrzańskiego i wielkiego miłośnika Tatr, księdza Walentego Gadowskiego, któremu pomagali Jakub Gąsienica Wawrytko, Klemens Bachleda i kilku innych górali. W latach 1904 i 1911 wytrasowano szlaki łącznikowe, które pozwalają na pokonywanie trasy w krótszych odcinkach, przy czym szlak Zmarzły Staw Gąsienicowy – Kozia Przełęcz – Dolinka Pusta wytrasowano w 1912, zamknięto w 1925 i ponownie wyznakowano w 1953. 

W zimie zamknięty dziś odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem jako pierwsi przeszli Witold Henryk Paryski i Tadeusz Pawłowski 31 grudnia 1932 r. Z kolei szlak w obecnym kształcie (od Zawratu po Krzyżne) zimą jako pierwsi przebyli Zbigniew Jaworowski i Andrzej Manda w dniach 17–18 kwietnia 1949 r.

 Podstawowe informacje:

  • Przejście Orlej Perci sugeruję rozłożyć na dwa dni, z noclegiem w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
  • Spotykamy się w Zakopanem lub Kuźnicach idziemy lub wyjeżdżamy kolejką na Kasprowy Wierch. Wychodzimy na Beskid i Liliową Przełęcz następnie na Świnicę skąd przechodzimy na Zawrat tutaj zaczyna się jednokierunkowy odcinek Orlej Perci, aż do Koziego Wierchu dalej granią, aż do Przełączki nad Buczynową Doliną schodzimy Żlebem Kulczyńskiego do Koziej Dolinki w kierunku schroniska Murowaniec na nocleg.
    Czas przejścia 10 godzin.
  • W drugi dzień kontynuujemy przejście Orlej Perci, zaczynając od wejścia na Zadni Granat i przez Pośredni i Skrajny Granat idziemy w stronę Orlej Baszty przez Buczynowe Turnie do Krzyżnego(tu kończy się Orla Perć) stąd schodzimy do Doliny Pięciu Stawów i w stronę Wodogrzmotów Mickiewicza na Palenicę Białczańską. Powrót do Zakopanego.
    Czas przejścia 10 godzin.

Trudności na szlaku:
Na Orlej Perci dominują trawersy, miejscami szlak prowadzi granią. Na szlaku znajdują się sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry i żelazne drabinki), szlak ten wymaga obycia ze znaczą ekspozycją, dobrej kondycji.